Wrzesień, czas do szkoły!

Każdy rok szkolny to dla dziecka nowe wyzwania, ale też chwile radości. Aby nasze pociechy chętnie chodziły do szkoły, warto je odpowiednio zmotywować do nauki. Jednym ze sposobów, cieszących się w ostatnich latach dużą popularnością jest nagradzanie dzieci za osiągnięcia przybijaniem obok ich prac zabawnych pieczątek motywujących. Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Czy pieczątki motywacyjne są dobrym sposobem na mobilizację dziecka do wypełniania obowiązków także w domu?

children-cute-drawing-159823.jpg

 

Motywacja jest ważna dla każdego

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy osiągniemy upragniony cel jest to, w jakim stopniu jesteśmy do tego zmotywowani. Warto już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do pilnej nauki w szkole i kształtować dobre nawyki związane z pomocą w domowych obowiązkach. Pieczątki motywacyjne to doskonały sposób na nagradzanie dziecka na zajęciach w szkole, jak i w domu. Koszt zamówienia pieczątki z zabawnym napisem czy rysunkiem jest niewielki, a jej wykorzystanie może zmotywować dziecko do samodzielnego sprzątania, ruchu na świeżym powietrzu czy czytania książek. Warto więc wypróbować tę metodę na zwiększenie motywacji.

5 ważnych zasad dotyczących nagradzania

Żeby nagradzanie dziecka za postępy nie przyniosło odwrotnego skutku od zamierzonego, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Nie stosujmy gróźb.
  2. Nie porównujmy naszej pociechy z innymi dziećmi.
  3. Naklejki, pieczątki czy tablice motywacyjne wykorzystujemy tylko wtedy, gdy dziecko rzeczywiście chce je otrzymywać.
  4. Nie stosujemy szantażu emocjonalnego.
  5. W przypadku równoległego nagradzania rodzeństwa stemplami starajmy się nie tworzyć atmosfery rywalizacji. W przeciwnym razie dzieci mogą stać się swoimi wrogami.
  6. Nie przesadzajmy z kontrolą. Najlepiej dyskretnie sprawdzajmy, czy obowiązki domowe zostały wypełnione.

Więcej informacji dotyczących zachęcania dzieci do nauki znajdziecie w kontynuacji artykułu:

http://edzieci.pl/uczen-nastolatek/422-pieczatki-motywacyjne