Badanie pokrewieństwa – dzięki genetyce sprawdzisz swoje pochodzenie

Czy to mój wnuk lub wnuczka? Czy jesteśmy rodzeństwem? Badanie pokrewieństwa odpowie między innymi na takie właśnie pytania. Test DNA zapewnia jednoznaczną odpowiedź na podstawie dowolnej próbki, np. używanej maszynki do golenia, włosów z cebulkami czy niedopałka papierosa.

Badania pokrewieństwa – kogo można zbadać?

Możliwości jest naprawdę dużo. Przebadać można np. dziadka i wnuka, babcię i wnuczkę, rodzeństwo (dwie siostry, dwóch braci lub siostrę i brata), bratanka i wujka... Takie badania wykonuje się m.in. w sytuacji, gdy realizacja testu na ojcostwo nie jest możliwa i gdy nie ma pewności, czy dziecko na pewno pochodzi od danego mężczyzny.

Istnieją różne metody, które wykorzystuje się do badań pokrewieństwa – zależne głównie od tego, jakiej płci są badane osoby. Przykładowo: analizę chromosomu Y (który warunkuje płeć męską) wykorzystuje się do sprawdzenia, czy dwa mężczyźni (np. dziadek i wnuczek) pochodzą z tej samej linii. Chromosom Y jest bowiem przekazywany z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna.

Zyskaj pewność dla siebie lub do sądu

Badania pokrewieństwa pozwalają zyskać pewność, czy między danymi osobami istnieją więzy krwi. Niektóre osoby wykorzystują je dla własnej wiedzy – np. w sytuacji, gdy spotykają się po latach i mają podejrzenie, że mogą być rodzeństwem lub gdy chcą sprawdzić, czy na pewno pochodzą od tego samego ojca. Dla dziadków pewność co do pokrewieństwa z wnukiem może być ważna m.in. w sytuacji przepisania spadku.

Badanie pokrewieństwa można wykorzystać również w sądzie, np. gdy toczy się sprawa spadkowa czy o alimenty. Sądy zlecają takie testy m.in. w sytuacji, gdy nie da się wykonać testu na ojcostwo (ojciec nie żyje, a rodzina nie dysponuje żadnymi jego przedmiotami).

Pokrewieństwo sprawdzisz na podstawie dowolnych próbek

Badania genetyczne można wykonać na podstawie przedmiotów, na których znajduje się DNA badanej osoby. Z powodzeniem można wykonać nawet takie próbki jak maszynka do golenia, smoczek, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, puszka po napoju, plamy krwi czy wiele innych.

Dla wyniku nie ma znaczenia, jaka próbka zostanie wykorzystana (DNA jest wszędzie takie samo), jednak trzeba mieć pewność, że należy do właściwej osoby.

Autor: www.testDNA.pl