Badania prenatalne - co warto o nich wiedzieć?

badaniaprenatalnelogo.jpg
Badania prenatalne – co warto o nich wiedzieć?

Boisz się realizacji badań prenatalnych? Niesłusznie! Dzięki nim możesz zyskać pewność co do stanu zdrowia malucha i spokój, że wszystko jest w porządku. W 97% przypadków badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Jeśli jednak dziecko okaże się chore, możliwe będzie natomiast szybkie leczenie, które zwiększy szanse na jego lepsze funkcjonowanie. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Badania prenatalne – na czym polegają?

Są to badania wykonywane u dziecka jeszcze zanim się urodzi. Dzięki nim już na tym etapie można wykryć wady różnego typu (w tym genetyczne), jednak najczęściej rodzice zyskują po prostu spokój i mogą przygotowywać się na poród bez niepotrzebnego stresu. Jedynie u 2-3% dzieci obecne są nieprawidłowości. Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć m.in. zespół Downa, mukowiscydozę, zespół Turnera czy wady anatomiczne.

Badania przesiewowe i diagnostyczne – czym się różnią?

Diagnostykę rozpoczyna się od badań przesiewowych, które określają prawdopodobieństwo wystąpienia wady u dziecka. Tego rodzaju testy to m.in. zwykłe USG, USG 4D, test NIFTY czy test potrójny. Jeśli wynik wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, możesz zdecydować się na badania diagnostyczne – np. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Badania prenatalne diagnostyczne umożliwiają postawienie diagnozy.

Badania prenatalne to ogromna szansa dla dziecka

Świadomość obecnej nieprawidłowości niejednokrotnie umożliwia bowiem uratowanie jego zdrowia, a nawet życia! Czasami lekarze mogą rozpocząć terapię jeszcze w ciąży. Zyskana dzięki badaniom prenatalnym wiedza umożliwia również zaplanowanie odpowiedniego leczenia i wdrożenie go od razu po urodzeniu. Dzięki temu można znacznie poprawić komfort życia dziecka, ponieważ przy wielu chorobach konieczne jest szybkie działanie.

Badań prenatalnych nie warto się bać

Są one niemal całkowicie bezpieczne! Przesiewowe nie niosą żadnego ryzyka powikłań, a w przypadku tych diagnostycznych – wbrew powszechnej opinii – również jest ono minimalne. Obecnie badania prenatalne wykonywane są na nowoczesnym sprzęcie i przez doświadczonych specjalistów. Korzyści z realizacji tego typu testów wielokrotnie przewyższają minimalne ryzyko powikłań.

Badania prenatalne dobrze wykonać u każdej przyszłej mamy

Niezależnie od Twojego wieku, uwarunkowań genetycznych czy innych czynników. Dlaczego? Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości istnieje zawsze. Wady genetyczne u dziecka często pojawiają się bowiem losowo, spontanicznie – w momencie powstawania komórek rozrodczych lub gdy dochodzi do zapłodnienia. Tak zwane mutacje de novo są niezależne od zdrowia rodziców. Badania prenatalne umożliwiają po prostu kompleksowe zadbanie o swoje dziecko i sprawdzenie, czy rozwija się ono prawidłowo.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl